WALD Kâğıthane Sosyal Koruma Masası önderliğinde, Kâğıthane ilçesinde ikamet eden mülteci ve yerel halktan çocuklarla  “Güzel Ülkemizi Tanıyalım" adı altında bir Miniatürk gezisi düzenlendi.

Çocukların ülkemizdeki tarihi ve doğal güzellikleri tanımaları amacıyla gerçekleştirilen gezide, çocuklar Hititler’den Selçuklu’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine pek çok tarihi eserin minyatürlerini inceleme fırsatı buldular. Bu sayede, özellikle mülteci çocukların yaşadıkları ülke Türkiye ile bağ kurmalarını, yerel kültürümüzü ve şehirlerimizi daha yakından tanımalarını ve sosyal uyum süreçlerini güçlendirmeyi amaçlamaktayız. 

Eğlenceli ve eğitici geziye başlamadan önce çocuklara Miniatürk hakkında kısaca bilgi verildi ve  ‘Birbirimizi Tanıyalım’ adlı ısınma oyunu ile tanışıp arkadaş olmaları sağlandı. Gezinin devamında, çocuklara şehirlerimizin önemli mimari yapılarının hikâyeleri anlatıldı ve bu yapılar hakkında soru-cevap etkinliği yapılarak çocukların eğlenerek öğrenmelerine katkı sağlandı.

Etkinliğin sonunda, çocuklar Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu, diğer şehirleri de yakından görmek istediklerini ve bu ülkede yaşadıkları için oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler.