WALD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın katıldığı; dünyanın dört bir yanından belediye başkanlarını, konsey üyelerini, yerel ve bölgesel yönetimlerle birlikte sivil toplum kuruluşlarını, iş dünyasından uzmanlar ve akademisyenleri bir araya getiren en büyük ve en etkili toplantılardan biri olan, Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi&6.’ncı UCLG Kongresi, 11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Güney Afrika’nın Durban şehrinde düzenlendi. 

Etkinlik; katılımcılar arasında iletişimi güçlendirmeyi, toplum ve insanlar için hizmet sunan ve insanlar tarafından yürütülen, yerel yönetişim anlayışını geliştirecek politikalar oluşturmayı hedeflemiştir. Zirve, UCLG Bölge Toplantıları ile başlamıştır.

UCLG-MEWA Toplantısı’nda, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, üyelere WALD’ın son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ve UNHCR ile birlikte yürütücülüğünü yaptığı sosyal uyum ve sosyal koruma projeleri ile ilgili değerli bilgiler paylaştı.

Kongrede katılan üyeler ve yerel yönetim temsilcileri katıldıkları; Aracı Şehirler Forumu’nda bir araya gelerek gelecek yılın faaliyet planını tartışılmışlardır. “Küresel Yönetişim Gündemi’nde Kentlerin Akdeniz Vurguları” başlıklı oturumda; Akdeniz’in farklı bölge ve şehirlerinden gelen temsilciler, bölgenin karşı karşıya kaldığı ana zorlukları müzakere ederek yerel düzeyde bir Akdeniz gündeminin tanımlanmasına da katkıda bulunmuşlardır. Katılımcılar; zirvenin dördüncü gününde; “Bomba Değil Ağaç Ek Kampanyası” başlatmışlar ve sonrasında düzenlenen MEWA Asamble Kulvarı’nda göç yönetimi, barışın temini ve dirençlilik konularında politika önerilerini ortaya koyulmuşlardır.

Tüm dünyada vatandaşlar ve hükümetler arasında mevcut bulunan güven sorununa ilişkin düzenlenen ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Mohammed Saadie’nin de panelistler arasında yer aldığı Şeffaflık Özel Oturumu’nda ise; şeffaflık ve kamusal bilgiye erişimi merkeze alan yeni yönetişim modelleri paylaşıldı.