İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) tarafından Türkiye'de yaşayan mültecilere yönelik organize edilen “Uyum Buluşmaları"nın 17'ncisi İstanbul'da düzenlenmiştir. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu,Göç İşleri Genel Müdürlğüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Jean-Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve davetli katılım sağladılar.

WALD olarak katılım sağladığımız etkinlik öncesi, UNHCR ile birlikte yürüttüğümüz Sosyal Koruma Projesi kapsamında, birlikte çalışmalar gerçekleştirdiğimiz çocuklarımızın sosyal uyum etkinliklerinde “Barış” teması ile hazırladığı resim sergisi davetlilerle buluşturuldu. Yerel halk ve mültecilerden birçok danışanımızın da katıldığı program “Büyüksün Türkiye” film gösterimi ile başladı. Film gösteriminin ardından açılış konuşmasını yapan İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, ülke yaklaşık 5 milyon insana ev sahipliği yaptığımızı ve Türkiye’nin göç olgusunun yönetiminde takip eden değil, takip edilen bir konuma geldiğini ifade etti. Göç İdaresi Genel Müdürü Ahmet Ayaz ise; uyum buluşmalarında da aslında sahada neler olup bittiğini bizzat, STK ve Kamu kurum kuruluşlarından almanın ve gelecek dönemdeki politikaları buna göre değiştirmenin, kurum olarak en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti. 

Konuşmaların ardından, yerel halk ve mültecilerden oluşan müzik grupları katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Program, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından, katılımcı grubun hak ve yükümlülüklerini içeren bilgilendirme sunumları ve konuşmalar yapıldı.