Erasmus+ Projesi; eğitim, öğretim ve gençlik çalışanlarının yurt dışında eğitim alması ve eğitim vermesi için destek veren, yurtdışında öğrenim görme, sosyal faaliyetlerde gönüllü olabilme, öğrenim hareketliliğinde bulunma ve çalışarak deneyim kazanma fırsatları sunan bir projedir.

Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi kapsamında, Türkiye’den Esenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen programda, farklı ülkelerde öğretmen ve gençlik hizmetleri çalışanı olarak görev yapan 22 kişiyi Vakıf Merkezi’mizde ağırlamaktan onur duyduk. Programın amacı; proje kapsamında Türkiye’yi ziyaret eden katılımcıların, ülkemizin karşılaştığı sığınmacı problemi özelinde yapılan çalışmaları yerinde görmesi ve göç çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmasıdır. 

İspanya, Norveç, Bulgaristan ve Fas gibi ülkelerden katılımcılardan oluşan ziyarette; Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü(UNHCR) ve Dünya Gıda Örgütü(WFP) ile göç alanında yürüttülen projeleri, WALD’ın marka şehirler, cinsiyet ayrımcılığı, sürdürülebilir kalkınma, kadınlara ve çocuklara yönelik yürüttüğü çalışmaları konu alan bir sunum gerçekleştirildi. WALD’ın nazik ev sahipliğinde gerçekleşen programın sonunda katılımcılar, Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da göç alanında yürütülen çalışmaları çok faydalı bulduklarını ve çok değerli bilgiler edindikleri için teşekkürlerini sundular.