Hayvanların, çocukların duygusal, sosyal, zihinsel ve dil gelişimine olumlu katkısı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Her hayvan farklı renklere, özelliklere, şekillere ve karaktere sahiptir. Çocuklar bu özellikleri keşfetmeyi çok sever ve bu keşif sırasında çocuğun algılama, araştırma, hafızaya yerleştirme, analiz etme, kategori yapma, ilişki kurma ve problem çözme becerileri gelişir. Bunun yanı sıra çocuklarda, duygu, motivasyon ve kişilik özellikleri zenginleşir. 

Bu doğrultuda WALD Sancaktepe Sosyal Koruma Masası ve Sancaktepe Belediyesi işbirliği ile Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’na bir gezi gerçekleştirildi. Mülteci ve ev sahibi topluluktan çocukların katılım sağladığı etkinlikte, çocuklara sokak hayvanları ile ilgili verilen aşılama, kısırlaştırma, tıbbi hizmetler ve bakım süreçleri hakkında bilgiler verildi. Bahçeli yaşam alanında yaşayan köpeklerin ziyareti ile devam eden gezide, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri tarafından çocuklara, sokakta yaralanmış, yardıma muhtaç ya da hasta bir hayvan gördüklerinde neler yapabilecekleri ile ilgili bilgiler verildi. 

Bu eğitici ve eğlenceli gezinin sonunda; Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’nda çocuklarla piknik yapıldı ve uzman psikologlarımız eşliğinde çocukların geziden neler öğrendikleri, alan ile ilgili en çok hangi bölümden etkilendikleri ve hangi hayvanları sevdikleri ile ilgili sohbet edildi.