WALD tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen iftar programı, 14 Mayıs 2019 tarihinde, İstanbul Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilmiştir.  Programa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, Mütevelli Heyet Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gönül Önal, Metin Karakaş, Fatih Ceylan, Kürşat Yelken, Proje Partnerlerimiz, UCLG-MEWA Ailesi ve tüm WALD çalışanları katılım sağladı.

İftar yemeğinin ardından konuşma yapan WALD Mütevelli Heyet Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gönül Önal; konuşmasına Yunus Emre’nin şiiriyle başlayarak WALD çalışanlarına projeye verdikleri emeklerden dolayı teşekkürlerini sundu. Davete katılan tüm Mütevelli Heyet Üyelerinin selamlama ve teşekkür konuşmalarının ardından, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman; “Dünyanın değişik ülkelerinde belli sıkıntılar içerisinde kalan insanlar bazen evlerini, yurtlarını ve sevdiklerini terk etmek zorunda bırakılıyorlar ve Suriye’de böyle bir durumun yaşanmasından dolayı, insanlar Türkiye ve başka ülkelere göçe zorlandılar. Bugün değişik kentlerimizde Suriyeli kardeşlerimizi misafir etmekteyiz. Bir yandan onlara en iyi şekilde misafir etmek için çabalarken, bir yandan da hayattan kopmamalarını ve kayıp nesilin ortaya çıkmaması açısından, eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında azami gayretin içerisindeyiz. Aynı zamanda geçim kaynakları projemizde de hayata tutunabilmeleri açısından gerekli katkıyı sunmamız gerekiyor. Özelliklehizmet sunduğumuz tüm ilçelerde Türkçe Dil Kurslarını, bu vatandaşların hayatlarını idame etmeleri açısından son derece önemli buluyorum “ sözleri ile yürütülen projelerin Türkiye için önemine vurgu yaptı.

Duman, özellikle 31 Mart seçimlerinden sonra yerel yönetimlerde yaşanan değişim sürecini tamamlandığını ve belediye başkanlarına ziyarette bulunduklarını, ayrıca ilçelerde yürütülen çalışmaların devamlılığı bağlamında da görüşmelere başladıklarını ifade etti. Mehmet Duman’ın konuşmasının ardından projede yer alan WALD çalışanları duygu ve düşüncelerini paylaştı ve bu projede çalışmaktan mutluluk duyduklarını, özellikle insanlara yardım etmenin verdiği manevi huzurun paha biçilemez olduğunu ifade ettiler.