1985 yılında Milano'da yapılan Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nde 9 Mayıs "Avrupa Günü" ilan edildi. Avrupa Birliği'nin temellerinin atıldığı tarih olarak kabul edilen, 9 Mayıs Avrupa Günü, İstanbul'da bulunan Fransız Sarayı'nda düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı. 

WALD olarak davetli olduğumuz etkinlik, Fransız Sefiri Büyükelçi Charles Fries’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Fries, Avrupa Günü’nün İstanbul kutlamalarına Christian Berger’in huzurunda tarih dolu mekânda ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, 'Fransa ve Avrupa’nın istikrarlı, müreffeh ve demokratik bir Türkiye’ye ihtiyacı var' ifadelerini kullandı. Fries’ın ardından konuşmasını yapan Büyükelçi Berger ise konuşmasında, “AB devletleri büyük sorunların etrafında birleşmiştir. Çok taraflılığın devam ettirilmesi, terörle ve güvenliğimizi tehdit eden unsurlarla mücadele ve iklim değişiklikleri gibi konular Türkiye'yle de ortak olan konular. Türkiye çeşitlilik içinde bütünlük anlamında AB için çok önemlidir. Türkiye sahip olduğu bu çeşitliliği ile AB'ye çok şey katacaktır." ifadelerine yer verdi.

İftar saatinde konuklar için verilen yemeğin ardından, Adrianne Haam (Mezzo soprano) ve Benjamin Schaefer (Piyano) mini bir konser verdi. Haam gece boyunca gece Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca eserlerden oluşan mini bir konser verdi.