Sosyal Koruma Projesi kapsamında, Pendik Belediyesi işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, mülteci ve ev sahibi topluluktan kadınların katılımıyla, 12 Mart 2019 Salı günü “Yöresel Yemek Yarışması” etkinliği gerçekleştirildi.

Pendik, Çamlık Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, 15 kadın yarışmacı seçilerek, kadınlar kendi yörelerine ait özel yemekleri iki ayrı mutfakta hazırladı ve özenli sunumları ile jüriye ve konuklara sundular. Etkinliğin amacı yemeğin evrenselliğinden yola çıkarak, toplumda sosyal uyumu geliştirmekle birlikte, yerel ve özgün değerlerimizi hatırlamak ve yaşatmaktır.

Mutfaklarda heyecanlı ve tatlı bir telaşın yaşandığı programın başında bir konuşma yapan, dönemin Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin konuşmasında; sosyal uyumu sağlamanın önemine değinerek bu tür etkinliklerin tarafların birbirlerini anlamasına ve iletişim kanallarının zenginleşmesine katkı sağladığını ifade etti ve yarışmada dereceye giren kadınlara ödüllerini takdim etti. Mansiyon ödülleri ile birlikte, tüm katılımcı kadınlara günün anısına verilen hediyeleri ise, dönemin Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Canayakın, Dr. Kenan Şahin’in eşi Sevtap Şahin, dönemin Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal’ın eşi Aynur Ünsal takdim ettiler.