Kartepe Zirvesi, 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Kentleşme ve Mutlu Şehirler” temasıyla ikinci kez gerçekleştirildi. Zirve'de bir açılış oturumu, on üç akademik oturum, dört özel oturum,  iki forum ve “Kentsel Ekonomi: İş ve İstihdam” konulu bir çalıştay düzenlendi. Etkinlik, akademisyenlerin, aydınların, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin, bölgesel ve uluslararası organizasyonların katılımıyla gerçekleştirildi.

Ulaşım, istihdam, çevre, temizlik, sosyal hizmetler, kültür ve sanat, sağlık, spor, iklim, felaketler ve güvenlik gibi şehirlerin en önemli meselelerinin ele alındığı üç günlük etkinliğe, farklı ülkelerden birçok akademisyen, basın mensupları ve politikacılar katılım göstermiştir. Tartışmalar temel olarak politika yapıcılar ve karar vericiler için farklı çözümler üzerine bir söylem geliştirilmesine hizmet etmektedir.

Zirve çerçevesinde, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Dilek Demirbaş, Zirvenin ikinci günü, katılımcıların yoğun ilgisini çeken “Birleşmiş Milletler ve Kentlerin Geleceği” oturumunu yönetmiştir. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sosyal Politika Bölüm Başkanı Emre Üçkardeşler de oturum kapsamında sunumlarını yaparak Yeni Kentsel Gündem ve Bogota Taahhüdü temeline vurgu yaptılar.