Yemek kültürü, bir toplumun kendisini ve yaşama tarzını ifade şekillerinden biridir. Yemek kültürü, sofraların etrafında birleşen insanları yakınlaştırır, ortak bir dil konuşmalarını ve kültürlerin kaynaşmasını sağlar. Bu kültürel değerleri göz önünde bulundurarak yola çıkan WALD Pendik Sosyal Koruma Masası tarafından, Pendik Belediyesi işbirliğiyle, mülteci ve yerel halktan kişilerle “Kendin Pişir Kendin Ye” etkinliği düzenlendi. 

Etkinliğin amacı, mülteci ve ev sahibi ailelerin birlikte sağlıklı iletişim kurabilmesi, toplum bilinci içerisinde eğlenmesi ve sorunlarını paylaşabilmesi, aynı zamanda piknik havası içerisinde yakınlaşmaları ve paylaşımda bulunmalarıdır. Tüm bunlarla birlikte, etkinlik katılımcıların WALD Sosyal Koruma Masası’nın hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve sosyal uyumun desteklenmesine katkı sağlanması amacı ile gerçekleştirildi. 

Etkinliğin sonunda Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Mülteci Masası Birim Sorumlusu Yasin Güner, belediye adına selamlama ve takdim konuşması gerçekleştirdi. Güner, öncelikli olarak WALD tarafından verilen hizmetler için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, belediyenin amacının mülteci ve yerel halka hiçbir ayrım gözetmeksizin hizmet etmek olduğunu ve herkesi burada bir arada görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti.