2019 yılında dördüncüsü düzenlenen “Dünya Şehirler Kongresi İstanbul’19”, 13-15 Mart 2019 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

WALD olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12 ülke ve 120 şehirden, 9 oturum altında 140’tan fazla konuşmacıyı bir araya getiren Kongre; afet, sağlık, güvenlik, tarım ve enerji alanında çok sayıda teknolojik gelişmenin sergilendiği bir platform sundu. Kongre; ev sahibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da yer aldığı açılış oturumunun ardından, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde “Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik” oturumu ile devam etti.

Oturumun başlangıcında, kentlerde meydana gelen nüfus artışı ile birlikte; kaynakların etkin kullanımı, erişilebilir kentsel ulaşımın sağlanması ve atık yönetimi gibi konularda teknoloji temelli çözümlerin üretilmesinin artık zorunlu hale geldiğini vurgulayan Duman, kentleri gelecek nesillere en güzel şekilde miras bırakabilmek için çaba gösterdiklerinin altını çizdi. Program; Enerji, Veri ve Girişimcilik oturumlarının ardından, “3.’üncü. Akıllı Şehir Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni ile sona erdi.