Resim bir iletişim aracıdır, böylece birey iç dünyasını, kaygılarını, arzularını tuvale aktarma fırsatı bulur. Rahatlama ve rehabilite etme aracı olan resim, aynı zamanda duygularını ifade etmelerine olanak sağlar. Bu doğrultuda, 12 Aralık 2019 tarihinde, WALD Kâğıthane Sosyal Koruma Masası önderliğinde, mülteci ve ev sahibi topluluktan kadınların katılımıyla, Galata’da bulunan Masterpiece Sanat Atölyesi’nde resim yapma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik, atölyenin katılımcılara psikolojik olarak sağlayacağı faydalar hakkında bilgi verilmesi ile başladı ve program görevli eğitmen tarafından yağlı boya yapma teknikleri hakkında bilgilerin paylaşılması ile devam etti. Etkinliğin amacı, kadınların ülkelerinden göç etmek zorunda kalmalarıyla birlikte yaşadıkları ruhsal yorgunluğun sebep olduğu farklı duyguları, resim yaparak ifade etmeleri ve bu yolla rahatlamalarıdır. Etkinliğin devamında katılımcılar eğitmenin yönlendirmeleri ile birlikte resimlerini yaparken diğer katılımcılar ile sosyalleşme fırsatı da buldular.  Katılımcılar resimlerini tamamladıktan sonra Masterpiece Sanat Atölyesindeki diğer eserleri inceleyerek beğendikleri tablolara sahip olma fırsatı buldular. 

Etkinliğin sonunda katılımcılara Galata Kulesinin tarihi geçmişi anlatılarak Galata turu gerçekleştirildi. Etkinlik, katılımcıların kendilerini çok rahatlamış hissettiklerini, daha önce gezme fırsatı bulamadıkları Galata Kulesini gezdikleri için çok mutlu olduklarını belirtmeleri ile son buldu.