Brüksel’de 12-14 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenen “Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek” başlıklı Brüksel konferansı münasebetiyle, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde “Geleceğin Harmonisi” başlıklı bir etkinlik gecesi düzenlendi.

WALD olarak katıldığımız etkinliğin amacı; sadece mültecilerin değil, onlara cömert bir şekilde ev sahipliği yapan yerel halkın da geleceğe dönük çabalarının, umutlarının ve hayallerinin önemini vurgulamak olmuştur. Etkinlikten önce Dünya Gıda Programı (WFP), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve   Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan, mültecilerin öykülerini yansıtan, sosyal uyum ve kalkınma temalı fotoğraf sergisi de davetlilerden büyük ilgi gördü.

Etkinliğe katılan dönemin AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuşmasında; Geleceğin Harmonisi etkinliğinde bulunmasından mutluluk duyduğunu belirterek, bu programla mülteci ve ev sahibi topluluktan çocukların müziğin evrenselliği ile hayal ve umutlarını dile getirdiklerini ifade etti.

Sunuculuğunu oyuncu ve UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat’ın üstlendiği gecede, Savaş Mağduru Çocuklar Korosu’nun yanı sıra Türk ve mültecilerden oluşan amatör müzik grupları da sahne almıştır. Büyük beğeni toplayan Savaş Mağduru Çocuklar Korosu, savaş nedeniyle Suriye’den ayrılmak zorunda kaldıkları günden bu yana Hatay’da yaşayan mülteci çocuklardan oluşmaktadır. Gece; konserlerin sonrasında, mülteci gençlerin Bilkent Üniversitesi öğrencileri ile birlikte hazırladıkları ve davetliler tarafından büyük beğeni kazanan "Bana Hikayeni Anlat" adlı kısa film gösterimi ile sona erdi.