Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF), yayınladığı raporda, mülteci durumuna düşen çocukların sayısının son 10 yılda yaklaşık iki kat arttığını ve dünya genelinde 28 milyon çocuğun çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştır. 

Son yıllarda ülkemizde süregelen göç sorunları doğrultusunda WALD olarak, özellikle çocukların mağduriyetlerinin giderilmesi, okullaştırılması, sosyal uyumlarının güçlendirilmesi, akran zorbalığına karşı bilinçlendirilmesi ile ilgili çalışmalarımızı ön planda tutuyor, bu bilinçle ebeveynlere ve çocuklara sürekli eğitimlerimizi devam ettiriyoruz.

Bu doğrultuda, 20 Haziran 2019 Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla çocuklara özel bir etkinlik düzenlendi. Yapılan aktivitelerle çocukların sosyal uyumlarının güçlendirilmesini ve ebeveynlerin bilgilendirilmesinin amaçlandığı etkinlikte; “Eğitim Hakları Masası, Sağlık Hakları ve Psikolojik Destek Masası, Hukuki Destek Masası, İstihdam (Çalışma Hakları) Masası, Suriyeliler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Masası” şeklinde beş farklı bilgilendirme standı kuruldu. 

Çocuklara, uzmanlar eşliğinde oyun etkinlikleri yaptırılırken ebeveynler de bilgilendirme alanlarımızda uzmanlarımızla bir araya gelerek farklı konularda bilgiler edindiler. Avcılar Belediyesi Leyla Bayram İlkokulunda gerçekleştirilen etkinlikte 150 çocuk ve 100 yetişkin bir araya gelerek göçlerin yaşanmadığı adil ve barışcıl bir dünya olması temennilerini dile getirdiler.