Bağcılar Sosyal Koruma Masası önderliğinde, Uluslararası Organizasyon Sosyal Sağlık Medikal Derneği (UOSSM) iş birliği ile, 21 – 24 Mart 2019 tarihlerinde  “Depresyon, Belirti ve Bulguları Hakkında Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.

Mültecilerin genel olarak savaş geçmişi olması ve Türkiye’ye geldikten sonra yaşadıkları ekonomik problemler, sağlık haklarına erişimleri gibi problemler, depresyon ya da travma sonrası stres bozukluğu gibi ruh sağlığı problemlerine yol açmaktadır. Bu doğrultuda, Bağcılar Belediyesi işbirliği ile, Bağcılar ilçesinde ikamet eden mülteci ve yerel halktan katılımcılarla depresyon ile ilgili bilinçlendirme semineri düzenlendi.

Kişilerin problemi tanımasının, problemlerle baş etme yöntemlerini öğrenmelerinin ve farkındalık kazanmalarının amaçlandığı seminerde, ruh sağlığı, üzgün hissetmek, depresyon, depresyon belirtileri ve duyguları, düşünme ve davranış konuları işlendi. Seminer, anlatılan konuların somutlaştırılması adına kısa bir farkındalık simülasyonu ile sona erdi.