Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen , “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sunulan ilgili Hizmetlerin Geliştirilmesi (SIHHAT) Projesi” kapsamında hizmet vermeye başlayan Mobil Kanser Tarama Ünitesi 2019 yılının Ekim ayında Beylikdüzü ilçesinde hizmet verdi.

Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli’lere sunulan birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi yoluyla sağlık durumlarının iyileştirilmesini amaçlayan programda yer alan Kanser Ünitesi’nde; 40 ile 69 yaş arası kadınlara mamografi ile meme kanseri taraması,  30 ile 65 yaş arası kişilere HPV taraması,  50 ile 70 yaş arası kişilere ile kolan kanseri taraması yapılmaktadır. 

Ekim ayının, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olması dolayısıyla, farkındalığın artması amacıyla eğitim ve taramalar yapıldı. WALD Beylikdüzü Sosyal Koruma Masası tarafından bu yaş aralığındaki danışanlarımızın bu hizmetten faydalanmasını sağlamak amacıyla bir çalışma yürüterek, danışanlarımıza ulaştık ve tercümanlarımız eşliğinde bu hizmetten faydalanmaları sağlandı. Program işleyişinde, bu taramanın sonuçları 15 gün içinde çıkıyor ve eğer sonuç pozitif çıkarsa danışanlar ücretsiz olarak Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde tedavi olabilmektedir. Danışanlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve farkındalıklarını arttırmak için çok önemli bulduğumuz bu çalışma sosyal koruma hizmeti sunduğumuz diğer ilçelerde de devam edecektir.