WALD, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay işbirliği ile İstanbul ve Ankara’da yürütülen Mutfakta Umut Var Projesi katılımcıları WALD Vakıf Merkezi’nde “Özgeçmiş Hazırlama” ve “Mülakat Teknikleri Eğitimlerini” tamamladılar.

Kızılay tarafından verilen Aşçı Çıraklığı Eğitimini tamamlayan İstanbul’daki ilk gruba, İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Girişimcilik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Erkan Erdemir tarafından verilen eğitimde, faydalanıcıların kalıcı istihdam edilebilmeleri noktasında destek olması ve proje kapsamında düzenlenecek iş fuarlarında kullanabilmeleri adına eğitmenlerin eşliğinde özgeçmişleri hazırlatıldı. Ankara’daki ilk grubumuzun eğitimleri ise; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde, Doç. Dr. Berna Tarı Kasnakoğlu eğitmenliğinde gerçekleştirildi. Eğitim sonrasında TOBB Üniversitesi öğrencilerinin eşliğinde faydalanıcıların özgeçmişleri hazırlanarak profesyonel bakış açısı ile değerlendirilerek düzenlendi. Ankara’daki eğitimin ikinci gününde Dr. Başak Yavçan tarafından “Kültürler Arası İletişimde Ortak Sorunlar Semineri” verildi. Bu etkinliğe rol model olarak, İltica ve Göç Araştırma Merkezi’nin (İGAM) kuaförlük projesine katılarak iş bulmuş olan Iraklı Türkmen Ahmed Alwaisi katıldı ve istihdam sürecinde yaşadığı deneyimler hattında bilgiler verdi. 

Eğitimlerin ardından profesyonel şefler gözetiminde mülakat simülasyonuna alınan faydalanıcılar, bu sayede kalıcı istihdam aşamasında şeflerin/işverenlerin onlardan beklentileri hakkında bilgi sahibi olma fırsatı yakaladılar.

İki gün süren etkinliklerimizde aşçı çıraklığı eğitimini tamamlamış olan faydalanıcılarımız; kültürler arası iletişimi ve çok kültürlü ortamda nasıl davranmaları gerektiğini, doğru özgeçmiş hazırlamayı, kendilerini karşı tarafa nasıl sunacaklarını, mülakat tekniklerini ve mülakat simülasyonları ile de sektörde onlardan neler beklendiği konularında deneyim edinerek, kalıcı istihdam aşamasında onları öne geçirecek kazanımlar elde ettiklerini ifade ettiler.