Worldfood İstanbul 2019 Gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Worldfood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman konuşmacı olarak katılığı konferansta, Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Ustalardan İpuçları - Geleceğin Tadına Bakın” konulu panelde, gıda konusunu küresel bir perspektif ile buluşturdu.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğünde dinleyicilere hitap eden Duman konuşmasında; gıda ile kalkınmanın sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiyi vurguladı. Dünya genelinde bir tarafta açlık, diğer tarafta obezite sorunu yaşanırken, gıdaya bağlı hastalıklar ve ölüm vakalarının da ciddi seviyelere ulaşmış olduğunu ifade eden Duman, aşırı açlık ve yetersiz beslenmenin sürdürülebilir kalkınmaya giden yolda bir engel oluşturduğunun altını çizdi.

Açlık ve yetersiz beslenmenin, insanların daha az üretebileceği, daha kolay hasta olabileceği, bu nedenle daha az gelir elde edeceği ve geçim kaynağını artıramadığı bir çevre içinde yaşamaya çalışmaları anlamına geldiğini vurgulayan Duman, diğer taraftan gıdaya erişim konusundaki yoksunluğun, zengin ve gelişmiş ülkelerdeki israf ile doğru orantılı olarak arttığını da katılımcılarla paylaştı.

Bugün, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın geceleri yatağa aç girdiğini ifade eden WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, 2050 yılına kadar 2 milyar insanın daha eklenmesinin beklendiğini belirterek, söz konusu zorluklara karşı sürdürülebilir çözümler üretmek için yerel yönetimlerin ayrıcalıklı bir konumda yer aldığının altını çizdi.