Savaş ve zulüm sebebiyle evlerinden kaçmak zorunda kalan milyonlarca insanın kararlılığını, cesaretini ve dayanıklılığını anmak amacıyla,  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun kararıyla 2001'den itibaren 20 Haziran günü Dünya Mülteciler Günü olarak anılmaktadır.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) tarafından her yıl çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Mülteciler Günü’nde 2019 yılında tüm proje partnerlerinin işbirliği ile bir konser etkinliği düzenlendi. UNHCR işbirliği ile yürüttüğümüz Sosyal Koruma Projesi kapsamında, Sosyal Koruma Masalarımıza başvuran danışanlarımızın da katıldığı etkinlikte, açılış konuşmasını yapan UNHCR Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean-Marie Garelli; dünyada her gün ortalama 37 bin insanın yerinden edildiğine işaret ederek, etkinliğin, yerel halk, mülteciler, kamu kurum ve kuruluşları, ülkeler, sivil toplum üyeleri ve BM kuruluşları olarak, mültecilerle, onlara ev sahipliği yapan ülke ve topluluklarla olan dayanışmayı gösterme amacı taşıdığını ifade etti. Gerçekleşen konserin de dayanışmanın bir sembolü olduğunu ifade eden Garelli, "Müzik hepimizi bir araya getiren uluslararası bir dil. Aynı zamanda müzik çeşitliliği de temsil eder. Bu çeşitlilik bizleri zenginleştirir. Bu vesileyle, bu gece Türk ve mülteci müzisyenler sahne alacak." ifadelerini kullandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) etkinlik salonunda gerçekleşen konserde, Andalusia Trio, Mood Band, Kolektif İstanbul ve Baba Zula gibi Türk ve mülteci müzik grupları aynı sahneyi paylaştı ve tüm katılımcılar keyifli anlar yaşadılar.