Yenilikçi Girişimci Kadınlar Sultangazi’de Buluştu

WALD, UNHCR işbirliğinde yürütülen Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi Projesi’nin lansmanı Sultangazi Belediyesi ev sahipliğinde 29 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Mültecilerden ve yerel halktan 30 kadın projeye katıldı. 

‘Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi’ adlı projeyle, kadınlara kendilerini geliştirme ve üretici kimliklerini keşfetme fırsatı da tanımış oldu. Alanında uzman eğitimciler, iki ayrı atölyede mülteci ve yerel halktan kadınlara uygulamalı eğitimler verdi. Bu kapsamda kursiyerler, reçel, erişte ve yıkanabilir maske ürettiler. Katılımcılar, ürettikleri ürünlerin satışa sunulmasıyla da aile bütçesine katkıda bulunma fırsatı da elde edecek.

Lansmanda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun; “Kadın istihdamını artırmak ve desteklemek için Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve WALD işbirliği ile ‘Yenilikçi Girişimci Kadınların Desteklenmesi’ projesini hayata geçirdik. İki ayrı atölyede 30 kadınımıza eğitimler verdik. Onların aile bütçesine katkıda bulunmaları için üretici kimliklerini ön plana çıkaracak yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca WALD Akademi Direktörü Hülya Alper ile UNHCR Kıdemli Mülteci Koruma Sorumlusu Selçuk Şatana, projeyi anlattılar. WALD Akademi Direktörü Alper, kadınların gücüne inandıklarını belirtti. Alper, “Gelişmiş ülkelere bakıldığında, ekonomilerinin ileri olmasının sebebi çalışan kadın ve girişimci kadın oranlarının yüksek olmasıdır. Türkiye’de bu konuda son dönemlerde önemli adımlar atmıştır. Biz de bu projeyle birlikte kadınlarımızın güçlendirilmesi yoluyla ekonomimizin gelişmesine katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi. UNHCR Kıdemli Mülteci Koruma Sorumlusu Şatana ise projenin önemine ve sürdürülebilirliğine dikkat çekti.