BM ve WALD İyi Niyet Beyanı imzaladı

BM ve WALD Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda ortak çalışmalarına devam edecekler.

BM Türkiye Temsilciği ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda ortak çalışmalar yürütmek üzere iyi niyet beyanı imzaladı.

WALD’ın kuruluşunun 29’uncu yıl dönümünde, 10 Mayıs tarihinde vakfın Sultanahmet'teki genel merkezinde düzenlenen törende iyi niyet beyanını BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman tarafından imzalandı.

Törende konuşan BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, İyi Niyet Beyanı’nın BM Sürdürülebilir Kalkınma İşbirliği Çerçevesi dahilinde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) için yapılan ortak çalışmalar için büyük önemi olduğunu söyledi. Rodriguez yerelde belediyelerle çalışmanın SKA’lara ulaşmada büyük önemi olduğunu vurguladı.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman da SKA’ların yerelleştirilmesi için akıllı şehirler oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması, toplumsal cinsiyet eşitliği ve dezavantajlı grupların dikkate alınması, insan onuruna yakışır iş ve çalışma ortamlarının oluşturulması adına birçok farklı proje yürütmeye ve insanların yaşamlarına hak temelli yaklaşım çerçevesinde değer katmaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Duman "Kurduğumuz WALD E-Parlamento Gençlik Platformumuz ile dünyanın birçok farklı ülkesinden üniversite öğrencisi gençler, Türkiye’deki akranları ile bir araya gelerek eğitimden sağlığa, çevreden iklim değişikliğine, ekonomiden siyasete birçok konuda uluslararası ve Türkiye'den liderlerle tartışma fırsatı yakalıyor” dedi.

11 Mayıs tarihinde E-Parlamento oturumlarının ikincisi İstanbul’da BM Türkiye, Beykoz Belediyesi, WALD Vakfı, AB Delegasyonu ve Türk-Alman Üniversitesi temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi.

WALD Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın yönetiminde gerçekleşen oturumda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının öncelikli konularından olan Sürdürülebilir Şehirler ele alındı.

Oturumda BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AB Türkiye Delegasyonu temsilcisi Angel Gutierrez ve Türk-Alman Üniversitesinden Prof. Dr. Burhanettin Aykut Arikan ve Prof. Dr. Elif Nuroğlu gençlerle bir araya geldi.

Hibrit formatta gerçekleşen toplantıya çeşitli ülkelerden öğrenciler de çevrim içi olarak katıldı.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Rodriguez dünya genelinde kentleşmenin büyük boyutlara eriştiğini günümüzde, tüm ülkelerde planlamanın iyi yapılıp yönetilmesinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına erişilmede büyük öneme sahip olduğunu söyledi.