WALD VE BM ARASINDA İYİ NİYET PROTOKOLÜ İMZALANDI

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ile Birleşmiş Milletler Türkiye (BM) iyi niyet protokolüne imza attı. İmza törenine, WALD Mütevelli Heyet Üyeleri, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma DÖĞÜCÜ, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

WALD’ın kuruluşunun 29. yıl dönümünde, Sultanahmet'teki Genel Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro RODRIGUEZ, “Bu iyi niyet protokolünün öncelikle Türkiye'nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na 2030'a kadar ulaşmasına katkı sağlamasını umut ediyoruz” dedi. RODRIGUEZ ayrıca; iyi niyet protokolünün WALD’ın Türkiye’de BM’nin beş Yıllık Sürdürülebilir Kalkınma İşbirliği Çerçevesini desteklemesine imkan vereceğini belirtti. 

Mukim Koordinatör RODRIGUEZ “İyi niyet protokolünün 11’inci Sürdürülebilir Kalkınma Amacını destekleyerek belediyelerle birlikte çalışılması, farklı belediyeler arasında bölgesel ve küresel seviyede ilişki kurulması ve Suriyeli sığınmacılar gibi ortak alanlar üzerinde çalışılan konulara da katkı sağlayacaktır” dedi.

"ÇALIŞMALARIMIZI KATILIMCILIK, DEMOKRASİ, GENÇLİK GİBİ ALANLARDA DEVAM ETTİRMEKTEYİZ"

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN’ da yaptığı konuşmada;  “WALD’ın kurulduğu 1993 yılından bugüne yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, demokrasinin gelişimi ve sürdürülebilir şehirler vizyonu oluşturmak için sivil toplum, özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları ile uluslararası kuruluş yetkililerini bir araya getirerek fikir platformları oluşturuyoruz” dedi.

DUMAN; “Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının yerelleştirilmesi için akıllı şehirler oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması, toplumsal cinsiyet eşitliği ve dezavantajlı grupların dikkate alınması, insan onuruna yakışır iş ve çalışma ortamlarının oluşturulması adına birçok farklı proje yürütme ve insanların yaşamlarına hak temelli yaklaşım çerçevesinde değer katma gayretimizi devam ettiriyoruz” ifadelerini kulandı.

Vakfın 29. kuruluş yıl dönümünde Birleşmiş Milletler ile attıkları imzanın çok kıymetli olduğuna dikkati çeken Duman; "Kurduğumuz WALD E-Parlamento Gençlik Platformumuz ile dünyanın birçok farklı ülkesinden üniversite öğrencisi gençler, Türkiye’deki akranları ile bir araya gelerek eğitimden sağlığa, çevreden iklim değişikliğine, ekonomiden siyasete birçok konuda uluslararası ve Türkiye'den liderlerle tartışma fırsatı buluyor. WALD olarak ülkemize kattığımız değerleri aynı kararlılık ve bağlılık çerçevesinde geliştirerek çalışmalarımızı; çevre ve iklim değişikliği, katılımcılık, demokrasi, gençlik gibi birçok farklı alanda devam ettirmekteyiz” dedi.