WALD, ULUSLARARASI BALKAN SEMPOZYUMU’NDA

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Barış İçinde Birlikte Geleceğe’ temalı Uluslararası Balkan Sempozyumu’na katıldı.

Ümraniye Belediyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ve WALD’ın katkıları ile yapılan sempozyum online ve yüz yüze olmak üzere gerçekleştirildi. Balkanlar’da tarihi miras, göç, ekonomi ve ticari diplomasi, kültür, dış politika gibi konuların ele alındığı toplantıya çok sayıda akademisyen, araştırmacı, yazar, bürokrat ve diplomat konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyum öncesinde Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ve davetliler, Ümraniye Belediyesi 12. Geleneksel Resim Yarışması'nda dereceye giren eserlerden oluşan "18 Aralık Uluslararası Göçmenler" konulu resim sergisinin açılışını yaptı. WALD standına gelerek Vakfın çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Yıldırım, yayınları inceledikten sonra “Bunlar yakın tarihe ışık tutacak bilgiler” ifadelerini kullandı. 

Toplamda 3 gün süren Uluslararası Balkan Sempozyumu ile balkanların; bölgesel ve küresel siyasette taşıdığı öneme vurgu yapıldı. Sempozyumun sonucunda ulaşılan bulgular ile Balkanların orta ve uzun vadeli geleceğine ilişkin bilimsel projeksiyonların sunulması hedefleniyor.