WALD MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI MERHUM DR. MİMAR KADİR TOPBAŞ KABRİ BAŞINDA ANILDI

WALD Mütevelli Heyet Başkanı Merhum Dr. Mimar Kadir Topbaş; Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı Mohamed Saadieh, WALD Mütevelli Heyeti Başkanvekili Mustafa Ünal, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, WALD Mütevelli Heyet Üyeleri ve WALD çalışanlarının katılımı ile 13 Şubat 2022 tarihinde Fatih Camisi Haziresi'ndeki kabri başında anıldı.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Duman, anmada yaptığı konuşmasında, Topbaş'ın, uluslararası görevleriyle İstanbul'daki yerel yönetim hareketini dünyaya taşıma konusunda çok önemli bir görevi ifa ettiğini söyledi.

Merhum Topbaş'ın yaptığı liderliğin herkes tarafından onur ve gururla dile getirildiğini vurgulayan Duman, konuşmasının devamında "Nasıl İstanbul'da işin hakkını verdiyse uluslararası arenada da Kadir Topbaş bu işin hakkını fazlasıyla verdi. Türkiye'nin yerel yönetim noktasında geldiği aşamayı ve Orta Doğu, Batı Asya bölgesindeki tüm çalışmaları dünyaya taşımak suretiyle adeta bölgemizin temsilcisi görevini ifa etti. Vakfın ileri noktalara taşınmasında ve bugüne ulaşmasında da azami gayreti gösterdi. Hastanede tedavi gördüğü zamanda dahi bizzat arayarak vakıfla ilgili 'Herhangi bir sıkıntımız var mı?' diye sorarak, bu işin sürdürülebilirliği konusunda son derece hassas olduğunu bize bir kez daha göstermiş oldu. Vefat yıl dönümü dolayısıyla yapılan toplantılarda gördük ki Kadir Topbaş barış tohumları ekmiş, dostluk tohumlarını etrafında bırakmış." Sözlerine yer verdi.  

İstanbul'a bağlılığını ifade etmeye kelimelerin yetersiz kalacağını belirterek, Kadir Topbaş’ın şehre çok önemli eserler kazandırdığını belirten WALD Mütevelli Heyet Başkan Vekili Mustafa Ünal “Ardında bıraktığı insana ve İstanbul’a saygı-sevgi anlayışı hepimize ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Kalbimiz daima onunla beraber olacak, gelecek nesiller Merhum Başkanımızı hayırla yâd edecektir.” İfadelerini kullandı. 

UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadieh de yaptığı konuşmasında Kadir Topbaş'ın çalışmaları sayesinde teşkilatın çok iyi noktalara geldiğini kaydetti. Saadieh, "Hepiniz onun İstanbul için ne yaptığını biliyorsunuz. Ama o sadece İstanbul ve Türkiye için değil, bütün insanlık namına iyi şeyler yaptı." Açıklamasında bulundu 

Konuşmaların ardından Merhum Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın kabri başında Kur'an-ı Kerim okunarak, dualar edildi.