WALD, HERA SAĞLIK UYGULAMASI EĞİTİMİNDE

Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınların doğum öncesi sağlık kontrollerini ve aşılama oranlarını arttırmak amacıyla geliştirilen HERA (Health Recording APP) mobil sağlık uygulaması ile mülteci kadınların hastane kayıtları ve takiplerinin yapılması hedeflenmiştir.  

Maltepe ilçesinde yaşayan geçici koruma altında bulunan mülteci danışanların katılım sağladığı Arama Kurtarma Derneği (MEDAK) tarafından geliştirilen HERA mobil uygulamasının eğitiminde yer alan WALD Takım Lideri Can Yılmaz, bu uygulamanın Sosyal Koruma Masalarında yaygınlaştırılması adına programı yakından takip etti. 

1 Aralık 2021’de Gülsuyu Kadın ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde MEDAK Eğitmeni Dr. Ayşe Kaşıkırık tarafından gerçekleştirilen sunum HERA Mobil Uygulaması tanıtımı ile başladı. Sunumda HERA mobil uygulamasının; aşılamanın önemi, aşı sonrasında çocuklar özelinde oluşabilecek muhtemel durumlar, hamilelik dönemi kontrollerinin önemi ve aile hekimliği gebe izlenim takvimi gibi konularda sağladığı faydaların altı çizildi. 

Etkinlik sonunda katılımcı mülteci kadınlara UNHCR ve WALD tarafından Maltepe Belediyesi’ne hibe edilen hijyen paketleri hediye edildi.