Vaka Çalışanları Toplantısı

WALD olarak; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve yerel yönetimler iş birliğinde yürüttüğümüz proje kapsamında  25 Temmuz 2023 tarihinde düzenlenen Vaka Çalışanları Toplantısı’na katılım sağladık.UNHCR’ İstanbul’daki partnerlerinin katılım sağladığı toplantıda; eğitim, ekonomik güçlendirme, sağlık, temel ihtiyaçlar ve depremzedelerin durumu başlıkları ile ilgili sahaya dair paylaşımlar ve bilgi güncellemeleri yapıldı.

Toplantıda, deprem sonrası bölgeden gelen mültecilerin genel değerlendirmeleri yapıldı.  Depremzedelerin; İstanbul özelinde idari gözetim, uzatılan yol izin belgeleri, okul çağındaki çocukların eğitime erişimi, ailesini kaybeden depremzede mültecilerin refakat edinmesi konuları detaylıca gündeme getirildi. Ayrıca depremzedelerin durumlarına dair UNHCR, Göç İdaresi Başkanlığı ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü  düzeyinde yapılan savunuculuk faaliyetleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Programın sonunda, katılımcılar tarafından sahadan elde ettikleri gözlemleri ve önerileri paylaşırken, afet bilinçlendirme ve yaygınlaştırma çalışmalarında çözüm önerilerini dile getirdiler. Ayrıca, İstanbul'un farklı bölgelerinde hizmetlere erişimde yaşanan sıkıntıların çözülmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiği ifade edildi.