ÜMRANİYE İLÇEMİZDE MUHTARLARIMIZLA BİRARADAYIZ…

WALD olarak UNHCR ile birlikte yürütücülüğünü yaptığımız Sosyal Koruma Projemiz kapsamında; Ümraniye Belediyesi işbirliği ile 5 Mayıs 2022 tarihinde Ümraniye İlçesi Muhtarlarının katılımıyla, Ümraniye Belediyesi Mülteci Destek Hizmetleri Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi.

Muhtar ve belediye personellerinin katılım sağladığı toplantının amacı; ilçe sınırlarında yer alan kamu personellerine mültecilerin hak ve sorumlulukları hakkında bilgilendirmelerde bulunulması, aynı zamanda Sosyal Koruma Projesi kapsamında ve mülteciler ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ile ilgili olarak bilgilerin paylaşılmasıdır. 

Toplantı;  WALD Ümraniye Sosyal Koruma Masasına başvuran danışanların başvuru sebepleri, yapılan yönlendirmeler, Türkiye’de bulunan yabancıların hakları ve yükümlülükleri hakkında bilgilendirmeler ile başladı. Çocuk işçiliği ve çocuk evliliği, engelli birey, depresyon, çocukların okullaştırılması, Sosyoekonomik Destek Yardımı (SED) yönlendirmesi, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi hassas konular değerlendirilerek, Sosyal Koruma Masasında verilen hizmetler detaylandırıldı.

“Mülteciler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” sunumuyla devam eden toplantıda, muhtarların bölge özelinde karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri tartışılarak, özellikle mahalle genelinde bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yapılmasının önemi vurgulandı. Toplantının sonunda muhtarlar; kurumlar arası  koordinasyonun sağlanabilmesi; iletişimin daha iyi ve hızlı olabilmesi için paylaşılan bilgilerin çok değerli olduğunu ve bu konuda her türlü iş birliğine hazır oldukları belirttiler.