Türkiye ve Avrupa’dan Geleceğin Liderleri Gençler Bağcılar Belediye Meclis Oturumunda Buluştular…

WALD tarafından uluslararası bir konsorsiyum ile yürütülen Yeşil Bir Gelecek İçin Avrupa Gençlik İttifakı projesi kapsamında ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Aktif Vatandaşlık Eğitimi’ düzenlendi. Altınbaş Üniversitesi ve Bağcılar Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı eğitimde, proje için Belçikalı, Kuzey Makedonyalı ve Romanyalı ortaklar tarafından görevlendirilen ülke temsilcisi öğrenciler yer aldı. İstanbul’da yedi gün olarak düzenlenen eğitimin en önemli oturumlarından biri ise ‘Belediye Meclis Oturumu’ oldu.

 

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Duman tarafından modere edilen Meclis Oturumu yaklaşık üç saat sürdü. Oturum açılışında; Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Selçuk Güldüler, belediyenin Yeşil Mutabakat çerçevesinde yaptığı çalışmalar ve yürüttüğü projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bilgilendirmenin ardından Kürsüye gelen Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, konuşmasında; Bağcılar Belediyesi Başkanı olarak; bu uluslararası platform aracılığı ile geleceğin liderleri olmayı hedefleyen gençleri misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek,  gençlerden gelen soruları yanıtladı ve Bağcılar ilçesinde yeşil mutabakat prensiplerine uygun olarak hayata geçirilen iyi uygulama örneklerini anlattı. Oturum boyunca geleceğin liderleri gençler, günümüzün liderlerine ve alanında uzman isimlere “Yeşil Bir Gelecek, Avrupa’da ve Türkiye’de aktif vatandaşlık farklılıkları ve benzerlikleri’ ve ‘vatandaşın iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya katkısı” gibi konular hakkında birçok soru sorma şansını elde ettiler. 

Yerel karar alma mercii olan Belediye Meclis Oturumunu ve Türkiye’nin yerel yönetimlerdeki uygulama pratiklerini Avrupalı gençlerin de görmesini sağlamak üzere düzenlenen bu özel oturumda; 5 Belçikalı, 5 Kuzey Makedonyalı ve 5 Romanyalı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yer aldı. Türkiye’den WALD Akademi’nin gönüllü gençleri ve Bağcılar Belediyesi Gençlik Meclisi’nin üyeleri de bu oturumda katılımcıları olarak yer aldılar. 

 

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde ilerleyen bu özel oturumda; tüm öğrenciler, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’e, Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Selçuk Güldüler ile birlikte programa katılan belediyenin ilgili birimlerinden uzmanlara sorularını yönelttiler. Oturumda ayrıca; “Yeşil Mutabakat” alanında ortaya konan bakış açısı ile farklı ülkelerdeki uygulamalar ve yerel politika farklılıkları da değerlendirildi.