Şimdi Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Zamanı…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivaline İstanbul'un farklı ilçelerinden, İstanbul’un çocukları ile katıldık. 

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde açılan ve küratörlüğünü Murat Gür'ün yaptığı "Bir Zamanlar İstanbul" isimli fotoğraf sergisi, bünyesinde barındırdığı yirmi dört fotoğrafla tarihi kentin bir asır öncesinden günümüze yaşadığı değişime ışık tutuyor. Güzel İstanbul'un sonradan renklendirilen nostaljik fotoğrafları ile farklı akım ve ekolleri benimseyen çok sayıda fotoğraf sanatçısının modern eserlerinin yer aldığı sergi Murat Gür'ün anlatımıyla çocuklara tanıtıldı.

 

Kültür Yolu Gezisinin ardından program Beyoğlu'nun Arnavut kaldırımı yokuşlarında sokak fotoğrafçılığının deneyimlenmesi ile devam etti. Fransız balkonlu, farklı alfabelerle isimlendirilen, şimdinin kafelerinin giriş katlarında yer aldığı tarihi apartmanları ile Pera, fotoğraf karelerine yerleştirildi. Yüksek kaldırımda Orhan Veli'nin "Dedikodu"su, Galata Kulesi'nde Hezarfen'in kanatları hatıra geldi. İstanbul’un çocukları ile Pera’nın tarihi sokaklarında çıkılan gezinti, Galata Kulesinden gerçekleştirilen fotoğraf çekimiyle son buldu.