SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN HİJYENİN ÖNEMİ

Mülteci ve ev sahibi toplum üyesi kadınların sosyal uyumlarını güçlendirmek ve Covid-19 pandemi sürecinde hijyen konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, 21–22 Ekim 2021 tarihlerinde Maltepe Belediyesi işbirliği ile hijyenin hayatımızdaki önemine vurgu yapan bir eğitim programı gerçekleştirildi.

Yürütücülüğünü UNHCR ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz Sosyal Koruma Projesi kapsamında düzenlenen eğitime; Maltepe Belediyesi’nden Kadın ve Aile Müdürlüğü, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Hastane Müdürlüğü’nde hizmet sunan 46 kadın katılım sağladı.

Hemşire Ömür Güden tarafından, Covid-19 pandemi sürecinde kişisel, genel ve aile içerisinde dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarının ele alındığı uygulamalı eğitimde, “Mikroorganizmalar, Sağlığın Önemi, Deri ve Vücut Temizliği, El ve Ayak Temizliği, Genital Hijyen, Ağız ve Diş Temizliği, Bitten Korunma, Ortam Temizliği ve Bakımı, Tuvalet Temizliği, Gıda ve Gıda Ürünlerinin Korunması, Zehirlenme Belirtileri” konularında bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.

Programın sonunda; “Maske, Mesafe ve Hijyen” konusunda salgın sürecinde neler yapılması ile ilgili bilgi veren, Hemşire Güden, Covid-19 sürecinde özellikle hijyenin hem ev içinde hem de ortak mekanlarda dikkat edilmesi gereken önemli bir uygulama olduğunun altını çizdi. Etkinlik sonunda Hastane Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürler ile birlikte UNHCR tarafından hazırlanmış olan hijyen paketleri katılımcılara hediye edilmiştir. Katılımcılar, Hijyen Eğitiminden duydukları memnuniyeti dile getirerek, uygulamalı eğitimin kendileri için çok değerli ve öğretici olduğunu ifade ettiler.

 

WALD BİLGİLENDİRME EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR…

 

WALD olarak UNHCR işbirliğinde Maltepe ilçesinde hizmet sunduğumuz Sosyal Koruma Projesi bünyesinde, Maltepe Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Personelinin katılımı ile 18 Ekim 2021 tarihinde, “Kamu Personeline Yönelik Mülteciler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Yasal Mevzuat”  konu başlıklı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Maltepe Belediyesi’nin ilgili birimlerinden 20 katılımcının yer aldığı ve tek oturum olarak düzenlenen toplantıda;  mültecilerin hak ve yükümlülüklerinin neler olduğu ile birlikte bu alanda yaşanan yeni gelişmeler ve değişiklikler değerlendirildi.