Özel İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Koruma Müdahalesi…

UNHCR  Türkiye tarafından düzenlenen ve Türkiye genelinde; koruma, sosyal uyum ve insani yardım alanında faaliyet gösteren kurumların temsilcilerinin katıldığı “Özel İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Koruma Müdahalesi” konulu eğitim, 10-13 Ekim 2022 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Uluslararası Koruma, Geçici Koruma, hukuki prosedürler, görüşme teknikleri ve PEACE Modeli, Vaka Yönetimi ve Süpervizyon, Özel İhtiyaç Sahiplerinin Tespiti ve Yönlendirme Mekanizmaları,UNCHR Nakdi ve Nakdi Olmayan Yardımlar, Toplumsal Cinsiyet ve TCDŞ Temel Kavramlar , TCDŞ Önleme,  Risk Azaltma ve Anaakımlaştırılması, Cinsel Sömürü ve İstismarın Önlenmesi konuları dört gün süren eğitim boyunca tüm detayları ile tartışıldı.  

UNHCR  koruma birimi tarafından alanında uzman kişilerce gerçekleştirilen bu programda, katılımcılar vaka analizi yöntemi ile birbirinden farklı birçok vakayı uygulamalı olarak deneyimleme şansını elde etti. Tecrübe paylaşımı için platform özelliği taşıyan bu eğitim, aynı zamanda bölgesel işbirliklerinin oluşturulmasına da katkı sundu.