Okula Uyum Sürecinde Ailenin Önemi ve Rolü

Yaklaşan yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte ailelerin ve çocukların heyecanının arttığı bu dönemde WALD olarak, 23 Ağustos 2023 tarihinde Küçükçekmece Sosyal Koruma Masası yürütücülüğünde "Okula Uyum Sürecinde Ailenin Rolü" etkinliği düzenlendi.

Psikologla tarafından verilen eğitimde ebeveynlere; çocuklara okulla ilgili pozitif tutumlar kazandırmanın ve onların özgüvenini artırmanın önemi vurgulandı. Aynı zamanda, öğrencilerin uyum sorununun belirtileri, okula alışma sürecini güçleştiren nedenler, okula alışma sürecinde kullanılan yanlış ifadeler başlıkları üzerinde duruldu.

Bu çerçevede eğitimde; daha güzel bir gelecek hayali ile çocuklarının iyi eğitim almalarını isteyen ebeveynlerin nelere dikkat etmeleri gerektiği konuları değerlendirildi. Ebeveynlerle gerçekleştirilen programda özellikle; çocukların eğitiminin onların hayatlarında neden önemli olduğunu bilmelerinin, buna ikna olmalarının, başarı için küçük küçük adımların atılmasının önemi ile birlikte başka çocuklarla kıyaslanmamaları gerektiği dile getirilerek ebeveynlerden çocuklarına rehberlik etmelerinin önemine değinildi.