Mardin’de Kalite Sertifikası Eğitimi

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Akademi Direktörü Hülya Alper ve Akademi Proje Koordinatörü Nuriye Happani, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajans’ın ev sahipliğinde Mardin’de gerçekleşen ESC50 Kalite Sertifikası eğitim programına katıldılar. 25 – 28 Haziran 2021 tarihinde Mardin’de gerçekleşen ve üç gün süren eğitimde, Avrupa Dayanışma Programı Gönüllülük ve Kalite Sertifikası, Kuruluşların Hakları ve Sorumlulukları, Proje Zaman Çizelgesi, ESC Kalite Etiketi Başvuru Süreci, Proje Yönetiminde Raporlama ve Kriz Yönetimi konuları sunuşları yapıldı. 

Ulusal Ajans eğitmenleri Serap Yeter ve Aytaç Uzunlaş tarafından gerçekleştirilen sunumlarda, Avrupa Dayanışma Programı dahilinde yer alan gönüllülük projelerine başvurmak ve hibe talebinde bulunulmak amacıyla hazırlanmış olan akreditasyon başvuru formları ile ilgili olarak katılımcı kurumlar detaylı bir şekilde bilgilendirildiler.

Eğitimde ayrıca; ESC50 ve ESC51 kalite etiketi başvuru süreci ve başvuru formu hakkında bilgiler de ele alındı.  ECAS Sistemi aracılığıyla gerçekleştirilebilen başvurularda, gönüllülerin sayısı, bütçesi, faaliyetleri ve raporlama süreçleri detaylandırıldı.

Eğitimin üçüncü gününde konuşma yapanTürkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı, AB hibe ve desteklerinin öneminin altını çizildi. Astarcı, konuşmasında, Erasmus+, Merkezi Projeler ve Avrupa Dayanışma Programı tarafından sağlanan projeler ve iyi uygulama örnekleri hakkında bilgi verdi. Büyük ilgi gören eğitim programı, kurumların iyi dileklerini ve teşekkürlerini Ulusal Ajans’a belirtmesiyle sona erdi.