Küresel Görev Gücü Toplantısı Gerçekleştirildi

''Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu''nun 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Gaziantep'te gerçekleştirilmesi ile birlikte imzalanan “2019 Gaziantep Deklerasyonu”nu sonucunda oluşturulan “Global Task Force on Migration” (GTFM); Gaziantep'teki Uluslararası Forum'da ifade edilen, yerel yönetim anlayışını güçlendirmek ve yeni paydaşlarla birlikte deneyim paylaşımalarnda bulunmak üzere oluşturulan görev gücü katılım programıdır.

Bu işbirliği programı sonucunda; organizasyonu düzenleyen partnerler koordinatörlüğünde,  23 Ekim 2020 tarihinde GTFM ara toplantısı zoom uygulaması üzerinden Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP), Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve WALD temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Program süresince, 30 Eylül 2020 tarihinde ilk etabı tamamlanmış olan GTFM toplantısı ile ilgili yapılan eleştiriler ve yorumlar değerlendirildi. Toplantıda ayrıca; Ocak 2021’de ikinci etabı gerçekleştirilecek olan GTFM toplantısında ele alınacak tema üzerine tüm paydaşlar, fikir alışverişinde bulundular. Toplantı; paydaşlar olarak bir geri bildirim anketi hazırlanmasına bir sonraki toplantının temasının, anket sonuçlarına göre belirlenmesine karar verildi.