Küresel Dirençlilik Forumu Dubai’de Gerçekleşti

Küresel Dirençlilik Forumu kapsamında, 150'den fazlası üst düzey katılımcı olmak üzere 500 konuk 5 Ekim'de Dubai'de bir araya geldi. Dünya genelinde iklim değişikliği ile mücadelede dayanıklılığı artırmaya yönelik temel stratejilerin belirlendiği foruma vakfı temsilen Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Duman’da katıldı. 

Açılış töreninde Dubai Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Abdulla Al Basti, Dubai Polisi Başkomutanı Korgeneral Abdullah Khalifa Al Marri, COP28 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Üst Düzey Şampiyonu ve IUCN Başkanı Razan Al Mubarak, Ulusal Kriz, Acil Durum ve Afet Yönetimi Kurumu Başkanı Ali Saeed Al Neyadi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Afet Riskinin Azaltılması Özel Temsilcisi ve UNDRR Başkanı Mami Mizutori yer aldı.

 Forumun açılış konuşmasını yapan Khalifa Al Marri, etkinliğin başarısına önemli katkılar sunan ortaklara, paydaşlara ve katılımcılara teşekkür etti. BM İklim Değişikliği Üst Düzey Şampiyonu Razan Al Mubarak ise sert bir uyarı içeren bir konuşma yaparak, küresel iklim krizinin yönetilmesi konusunda etkili bir çaba olmaksızın sorunun devam edeceğini vurguladı. Özellikle iklim değişikliğinin artan risklerine dikkat çeken Al Mubarak, dayanıklılığın sadece altyapı inşası ile değil, aynı zamanda sosyal ve yönetişim sistemlerinin bu zorluklara birleşik yanıtlar verebilmesi için geliştirilmesinin de kritik olduğunu belirtti.

 

İki gün süren programda, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Duman katılımcılara Grean Deal projesinin çıktılarını ve deneyimlerini paylaştı aynı zamanda risk yönetimi, toplum genelinde risk azaltma stratejileri ve özel sektör, teknoloji sağlayıcıları ve yenilikçilerle işbirliği gibi önemli konularda ele alındı.