Koruyucu Aile Bilgilendirme Semineri

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve yerel yönetimler ile birlikte yürüttüğümüz Sosyal Koruma Projesi kapsamında "Koruyucu Aile Bilgilendirme Semineri" Gaziosmanpaşa Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) ile birlikte 26 Ocak 2023 tarihinde Gaziosmanpaşa Kaymakamlığının ev sahipliğinde düzenlendi.

Mülteci ve yabancı uyrukluların katıldığı toplantıda; geçici koruma altındaki ve vatandaşlık almış katılımcılar, koruyucu aile modeli, güncel gelişmeler, uygulamalar ve yenilikler hakkında bilgilendirildi. Toplantıda,  koruma altındaki refakatsiz çocukların güvenli bir aile ortamında sağlıklı bir şekilde büyümeleri konuları tartışıldı.

Seminerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mustafa KÖK yaptığı konuşmada “Çocuk koruma politikalarının temel noktalarından birinin devlet korumasını en son çare olarak ele almaları olduğunu, temel stratejilerinin çocukların güvenli büyüyebilecekleri alanları arttırmak olduğunu” belirtti. Koruyucu aile modelinin faydalı ve önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan KÖK, toplumun bu çözümler sayesinde sıkıntıları aşabileceğini ifade etti.

Toplantının ilerleyen bölümünde; Koruyucu Aile Birimi Şube Müdürü Ahmet Emin BAYSAL tarafından konu ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda koruma altında bulunan çocukların tanımı ve bu çocuklar için sağlanan koruma hizmetleri konusu anlatıldı. Öz aile, akrabalar, devlet koruması, koruyucu aile, Çocuk Evleri, Çocuk Evleri Sitesi (ÇES) ve Çocuk Destek Merkezi (ÇODEM) hizmetleri detaylandırdı. Aile odaklı bir hizmet politikasının temel nedeninin aile ortamında büyüyen çocukların davranışsal problemlerinin, bakımevlerindeki çocuklara göre daha düşük olduğunu belirten BAYSAL, koruyucu aile modelinin de önemli olduğunun altını çizdi.