İstanbul Deklarasyonu Çalıştayı Gerçekleştirildi

Mülteciler Alanında Belediyeler Arası Koordinasyon Platformu İstanbul Deklarasyonu Çalıştayı, Dünya Yerel Yönetim Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklığında, çevrimiçi olarak 25 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını WALD Akademi Direktörü Hülya ALPER’in yaptığı çalıştayda UNHCR İstanbul Saha Ofisi Sorumlusu Elif Selen AY ve İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz SALTIK katılımcılara hitaben konuşmalarını yaptılar.

Çalıştayda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; Bilecik, Çanakkale, Edirne, Yalova, Arnavutköy, Avcılar, Ayvacık, Bağcılar, Beylikdüzü, Darıca, Esenyurt, Fatih, Gaziosmanpaşa, Gebze, Kağıthane, Karesi, Küçükçekmece, Maltepe, Nilüfer, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Şişli, Ümraniye, Yıldırım, Zeytinburnu ve Gölcük Belediyeleri, İstanbul Deklarasyonu'nun önemi ve deklarasyon metni ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

Çalıştayın ikinci oturumunda ise kurum temsilcilerinin deklarasyon maddeleri üzerine revizyon ve geri bildirimleri tartışıldı. Üçüncü oturumda ise tüm deklarasyon maddeleri tek tek okunarak tüm maddeler üzerinde ortak fikir birliği ile son düzenlemeler gerçekleştirildi. Oturumlar boyunca aktüel bir kavram olan Göç’ün sosyal meseleler üzerinde yansımasını çokça görüldüğü günümüzde yerel yönetimlerin yapıcı etkisinin önemi belirtildi. Koordinasyon Platformunun temel öncelikleri çerçevesinde; yerel yönetimlerin mülteciler alanındaki rolünün, ulusal ve uluslararası alandaki etkinliğinin artırılması adına bu gibi çalışmaları son derece önemli görüldüğü vurgulandı.

UNHCR Türkiye ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) işbirliğinde ve Yerel Yönetimlerin katılımlarıyla 2017 yılında kurulan Koordinasyon Platformu, 2018 yılında İstanbul Deklarasyonu’nu (Yerel Yönetimler Mülteciler Alanında Koordinasyon Platformu Deklarasyonu) kabul etmiş ve imzaya açmıştır. İstanbul Deklarasyonu 2018’den itibaren birçok yerel yönetim ve yerel yönetim birliği tarafından imzalanarak, Koordinasyon Platformu’nun hedef ve faaliyetlerine ilişkin bir tutum belgesi niteliğine kavuşmuştur.