HER HAK HER ÇOCUK İÇİN HER YERDE 

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ve Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) iş birliğinde yürütülen Sosyal Koruma Projesi kapsamında; Maltepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “20 Kasım Çocuk Hakları Günü”  etkinliği kutlandı.

Etkinliğe katılan Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül ÇOTUKSÖKEN yaptığı konuşmasında, Dünya Çocuk Hakları gününde, çocukların dünyanın geleceği için önemli olduğunu, hak ve eğitimleri konusunda titizlikle çalışılması gerektiğinin altını çizdi. 

Etkinlikte çocuklar, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” konulu sunumu izlediler. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde çocuk hakları örneklendirilerek ilgili hakların önemi, ayrım gözetilmeksizin tüm çocuklar için varlığı ve vazgeçilmezliği üzerinde duruldu. 

Hayalini gerçekleştirmek isteyen fare Remy’nin, farelerden hoşlanmayan bir insanlığın var olduğu bir dünyada karşılaştığı güçlüklerle nasıl başa çıktığını çocuklara aktaran “Ratatuy-Ratatouille” isimli çizgi film ile “ayrımcılık”, “önyargı” ve “kararlılık” konuları anlatıldı. Etkinlik, Joan Miro’nun sürrealist biçimde resmettiği hayvanlar ve Olga Rozonava’nın duyguların geometrik şekillerle ifade edildiği süpramatist eseri renklendirilerek sona erdi. 

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN tarafından Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Aysun ALBAY’a hediye ve plaket takdim edilerek etkinlik sona erdi.