Her Çocuk Bir Bireydir ve Yaşamak Onların En Temel Hakkıdır!

Dünya Çocuk Hakları Günü tüm çocukların; sağlık, beslenme, eğitim haklarının korunması noktasında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 20 Kasım tarihinde tüm dünyada kutlanmaktadır. Bu çerçevede WALD, 16 Kasım 2023 tarihinde, Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde “Her Çocuk Bir Bireydir ve Yaşamak Onların En Temel Hakkıdır!” temalı programı gerçekleştirdi.

Etkinlikte uzman psikologlar tarafından Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde çocuk hakları anlatılarak; eğitim hakkı, sağlık hakkı, oyun hakkı, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılma hakları ile ilgili deneyimlemeler gerçekleştirildi. Programda ayrıca; katılımcı çocukların daha önceden çekmiş oldukları fotoğraflardan oluşan bir video gösterisi yapıldı. Video izleniminin ardından çocuklar; haklarını içeren sloganların yazılı olduğu pankartları sahneye taşıyarak sunumlarını yaptılar.

WALD olarak “Her Çocuk Bir Bireydir ve Yaşamak Onların En Temel Hakkıdır!” anlayışıyla; her çocuğun bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve ismini koruma hakkı, eğitime ve sağlık hizmetlerine erişim hakkı, insana yakışır yaşam standartlarına sahip olma hakkı, istismar, ihmal ve ekonomik sömürüden korunma hakkı olduğuna inanıyor ve bu hakları savunuyoruz.

 

 

“Her Hak Her Çocuk İçin Her Yerde!”