Girişimci Kadınlar Atölyelerde!

WALD olarak, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları gerektiğine inanıyor ve gerçekleştirdiğimiz projeler ile kadınlara destek veriyoruz.

Bu doğrultuda, toplumsal alanda kadınların güçlendirilmesi, insan onuruna yakışır bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri, eğitim, bilim, siyaset, ekonomi gibi alanlarda hak ettikleri yeri alarak, bu alanlardaki çalışmalara değer katmaları amacıyla hayata geçirdiğimiz Girişimci Kadınların Desteklenmesi Projesi’nin atölye çalışmaları başladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve Sultangazi Belediyesi işbirliği ile yürüttüğümüz proje kapsamında, kadınlar tarafından mutfak ve dikiş atölyelerinde üretim gerçekleştirilmesi, üretilen ürünlerin dijital pazarlarda ve yerel yönetimlerin desteğiyle oluşturulacak pazar noktalarında satışa sunulması planlanıyor. 

Başvuruların 5 – 15 Ekim 2020 tarihleri arasında online olarak alındığı programın mülakatları 20-21 Ekim 2020 tarihlerinde Sultangazi Belediyesi Karanfil Salon’da sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yüz yüze yapıldı ve mülakatlar sonucunda 15 mülteci kadın belirlenerek eğitime katılmaya hak kazandı. 

Mutfak Atölyesi, teknik eğitimlerinin ilki Sultangazi Belediyesi 50. Yıl Mutfak Atölyesi’nde, 13 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilirken, Aralık ayının ilk haftası da Dikiş Atölyesi eğitimlerinin başlaması hedefleniyor. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen Mutfak Atölyesi teknik eğitimlerinde kadınlar, profesyonel eğitmenler eşliğinde, makarna, erişte, turşu ve reçel yapmayı, incelikleriyle öğreniyor. 

Bu yolla aile ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen katılımcılar, öğrenmenin, bilgi ve beceri sahibi olmanın onları çok heyecanlandırdığını ve finansal özgürlüklerine kavuşacakları için çok mutlu olduklarını belirttiler.