Gençler WALD E-Parlamento Uluslararası 5. Gençlik Oturumu’nda Şanlıurfa’da Buluştu

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), çağımızın teknolojik gelişmelerini demokratik süreçlere entegresi ve özellikle gençlerin bu platformlara etkin katılımını teşvik etme misyonunu benimsemektedir. Bu çerçevede, özellikle gençlere aktif vatandaşlık bilincinin kazandırılması ve katılımcı demokrasi ilkeleri çerçevesinde küresel sorunlara yerel çözümler üretmelerine katkı sunma amaçları ile "WALD E-Parlamento Uluslararası 5. Gençlik Oturumu” 23 Kasım 2023 tarihinde Harran Üniversite iş birliği ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin nazik ev sahipliğinde düzenlendi.

WALD E-Parlamento Uluslararası 5. Gençlik Oturumu’nun moderatörlüğünü gerçekleştiren WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet DUMAN programın açılışında yaptığı konuşmasında, “Hedefimiz gençlerin katılımını teşvik ederek; sürdürülebilir yaşam uygulamalarının yerelleştirilmesini sağlamaktır. Günümüz kent politikaları ve uygulamalarını siz gençlerin bakış açısıyla, yerelde çözüm önerilerine dair ana meseleleri birlikte tartışıyor olmaktan da heyecan duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.

WALD E-Parlamento 5. Gençlik Oturumu; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Filistin Belediyeler Birliği (APLA) Başkanı Abdelkarim AL ZUBEIDI- (Online), Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut ÖZÇINAR, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman DURSUN, Ürdün’den Ein Al Basha Belediye Başkanı Jamal Al Waked Al FAOURİ ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa BALCI’nın katılımları ile başladı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından SKA 11: Şehirlerin ve İnsan Yerleşimlerinin Kapsayıcı, Güvenli, Dayanıklı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi” ile “SKA 13: İklim Eylemi” maddelerinin  tartışmaya açıldığı oturumda; Harran Üniversitesi öğrencileri ve farklı ülkelerden online olarak katılan gençler  (Kıbrıs, Alman, Azerbaycan, Belçika, Avusturya, Lübnan) yerel, ulusal ve küresel boyutlardaki iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, dirençli ve sürdürülebilir şehirler, sorumlu tüketim ve sürdürülebilir toplumlar oluşturulması yönündeki sorularını geleceğin liderleri olarak bugünün liderlerine sordular.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği program; WALD Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Av. Arb. Emin CANACANKATAN’ın katılımcı liderlere plaketlerini sunmasının ardından, gençlerin sahneye davet edilmesi ve aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.