Filistin’de Yaşanan Olaylara İlişkin WALD Basın Duyurusu

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak, son günlerde Filistin’de yaşanan olayları kaygıyla takip etmekteyiz. 1948’den beri süren işgal hareketi, bugün gelinen noktada insan onurunu ayaklar altına alan ve kutsal değerleri yok eden bir hal almıştır. Uluslararası toplumda yaşanan sessizlik ise bu hukuksuzluğu daha da artırmaktadır.

 

İsrail’in illegal yerleşim politikaları sonucu Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinlilerin kendi topraklarından çıkarılmak istenmesi ile yükselen tansiyon, bugün işgalin Mescid-i Aksa’ya yönelik bir tehdit unsuru olmasına dönüşmüştür. Mescid-i Aksa’nın kutsal yapısına zarar verilmesi öncelikli olarak uluslararası hukuk nezdinde kabul edilemezdir. Öte yandan 1948’de başlayan işgalin bir diğer sonucu olarak oluşan “Filistinli mülteciler” meselesinin artık kalıcı olarak çözüme kavuşturulması ve Filistinli mültecilerin topraklarına dönmeleri için gerekli çabanın gösterilmesi temennimizdir. İşgalin sınır tanımaz boyutlara ulaşmasına dur denilmesi, sivillere yönelik katliamların durdurulması ve bu katliamları gerçekleştirenlerin uluslararası hukuk nezdinde cezalandırılması, uluslararası sisteme duyulan güvensizliği de ortadan kaldıracaktır.

 

WALD olarak bizler, uluslararası toplumun Filistin’i görmezden gelmesinin bu sorunların üstünü örtmeyeceğine aksine tüm bir coğrafyayı tehlikeye atacak işgal hareketlerinin önünü açacağına inanıyoruz. Bu noktada tüm dünyayı Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Yaşadığımız bu son süreçte Filistinli yerel yönetimlerin bizlere daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyor, insanlıktan taraf olan ulusal ve uluslararası tüm aktörleri Filistin için kararlı bir duruş sergilemeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

WALD Mütevelli Heyeti Üyeleri