FARKLI KÜLTÜRLERİN YEMEKLERİ AYNI SOFRADA

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Pendik Belediyesi ve Okan Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “Göçün Getirdiği Lezzetler” yarışmasında 11 farklı kültürün yemekleri tek bir sofrada buluştu.

Yarışmanın jürisinde WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın yanı sıra Arif Akdaş, Bilge Cingü, Elif Edes, İlkay Gök, Maria Ekmekçioğlu, Tahir Tekin Öztan gibi isimler de yer aldı.

4 Aralık 2021 tarihinde Okan Üniversitesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde “Göçün Getirdiği Lezzetler” başlığı altında yapılan yarışmada, Bosna Hersek, Afganistan, Cezayir, Filistin, Suriye, Gürcistan, Mısır, Irak, Tacikistan, Moritanya ve Türkiye mutfaklarından 3 farklı kategoride çeşitli yemekler ve pastalar yapıldı.

37 yarışmacı yaptıkları yemeklerle kültürlerini lezzete dönüştürmek için saatlerce ter dökerek hazırladıkları tabakları jürinin beğenisine sundu.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın yemeklerin kültürleri bütünleştirici gücüne ve birlikte yaşama olan katkısına vurgu yaptığı konuşmasının ardından jüri üyeleri sahneye davet edilip plaket ve hediyeleri takdim edildi. Dereceye giren yarışmacılara bıçak seti, tüm katılımcılara ise mansiyon ödülleri jüri üyeleri tarafından verildi.