Eğlenerek Öğrenin

Mutfak Atölye etkinlikleri, çocukların çok yönlü gelişimini destekleyen önemli aktivitelerdendir. Yemek yapmak, çocukların dikkatini, planlama becerilerini, matematiksel düşünme becerilerini, estetik zevklerini, yaratıcılıklarını ve el becerilerini geliştirir. Bu beceriler, çocukların sosyal-duygusal gelişimleri üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Bundan dolayı mutfakta zaman geçirmek, çocukların hem pratik becerilerini hem de zihinsel ve bütünsel gelişimine destek olmaktadır.

Bu bağlamda WALD olarak, Uzman Psikologlar eşliğinde 9 Mart 2023 tarihinde “Çocuklarla Mutfak Atölyesi Etkinliği I” gerçekleştirildi. Bu etkinlikte; çocukların malzeme seçimi, boyut ve renk ayrımı yaparak görsel algı, estetik düşünme becerileri ve yaratıcılık yeteneklerini geliştirmek amaçlandı. Bu etkinlikte çocukların eğlenerek öğrendikleri ve oyun aracılığıyla duygu ve düşüncelerini dile getirmeleri desteklendi.

 Etkinliğin ikinci bölümünde ise 17 Mart 2023 tarihinde anne ve çocuklarla birlikte mutfak atölyesinin yanı sıra müzik ve oyun yoluyla dikkati geliştirmek için çalışmalar yapıldı. Anne ve çocukların birlikte etkinlik yapması çocukta güven duygusunu aşılamakta olup aynı zamanda annelerin çocuklarının akranlarıyla zaman geçirmesi, iletişim ve motor becerilerini gözlemlemesi hedeflendi.