Dünya Kadınlar Günü

WALD, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) kapsamında kadınların eğitim, iş hayatı, siyasi katılım, sağlık hizmetleri gibi birçok alanda aktif rol almalarını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir. Bununla birlikte kadınların sosyal ve ekonomik hayatlarını olumlu etkileyecek ve her alanda eşit fırsatlar elde etmelerini sağlayacak adımlar atmaktadır.

Bu doğrultuda Küçükçekmece Sosyal Koruma Masası; WALD ve QUDRA 2 Programı iş birliğinde, 8 Mart 2023 tarihinde Dünya Kadınlar Gününe özel bir seminer düzenlendi. Farklı ülkelerden kadınların katılım sağladığı programda; Dünya Kadınlar Günü’nün önemi, kadın emeği, kadın hakları, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet ve türleri tartışıldı. Ayrıca programda, kadın hakları, insan hakları, toplumsal cinsiyet ve karşılaştıkları zorlukların neler olduğu konuları ele alındı.

 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddet’in Önlenmesine dair 6284 Sayılı Kanun hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı; Kadın Destek Uygulaması (KADES), 112 Acil Çağrı Merkezi, 183 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve 155 Polis İmdat hatları paylaşılarak; Kaymakamlık, Valilik, Savcılık, Aile Mahkemesi’ne başvuru usulleri hakkında bilgilendirme yapılarak sona erdi.