Covid-19 Pandemisi Ardından Yerel Ekonomiyi İyileştirme Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) tarafından organize edilen ve 31 Mayıs – 15 Haziran 2021 tarihleri arasında, “Ev Sahibi Belediyelerin Özel Sektörle İşbirliği Sağlamalarına Yönelik Yaklaşımlar, Yöntemler ve Araçlar” konulu eğitim programı gerçekleştirildi. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), CMI, World Bank, Host Municipalities Learning Network (HMLN), Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinden (Ürdün, Irak, Lübnan ve Filistin) 45 yerel yönetim temsilcisinin katıldığı eğitim programında, Covid-19 pandemisinin ardından yerel ekonomiyi iyileştirmeye yönelik eylemlere özel olarak odaklanmak, yerel yönetim temsilcilerinin özel sektör katılımı konusunda bilgisini derinleştirmek ve kapasitelerini geliştirme konuları ele alındı.

Etkinliğin ilk gününde, özel sektörün yerel yönetimlerle birlikte çalışmasının önemi ve Covid-19 pandemisi döneminde mültecilerin yaşadıkları sorunlar çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirildi. Eğitimci Mohammad Amawi (Amawi, Takrouri & Associate) tarafından, Özel Sektör Katılımı (PSE) stratejilerinin detayları katılımcılarla paylaşıldı. Sunumun ardından, Irak – Bağdat Belediyesi ve Filistin – El Halil Belediyesi temsilcileri özel sektör ile beraber hayata geçirdikleri proje deneyimlerini anlattılar. Programda ayrıca, oluşturulan gruplar ile beraber belediyeler ile özel sektör arasındaki iş birliğini geliştirmek amaçlı bir analiz çalışması yapıldı. Türkiye’den Mersin Büyükşehir Belediyesi bu çalışmalara seçilerek, ilgili konu hakkında grup çalışması gerçekleştirdi.

“Yerel Ekonomik Toparlanma İçin Yerel İşletmeleri Desteklemek” konulu özel oturuma konuşmacı olarak katılan Ürdün İrbid Belediyesi’nden Mahfouz ve Reham Jammal, Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohammad Saadieh, Bursa Büyüşehir Belediyesi’nden Nursema Cifci, Irak Ninova Valiliği’nden Abd Ilah Almawla ve Filistin Abasan Belediye Başkanı Anwar Abusharifa, yaptıkları sunumlarla deneyimlerini aktardılar.

Etkinliğin son gününde ise katılımcılar, görüş ve önerilerini paylaşarak, gelecekteki projeler hakkında değerlendirilmelerde bulundular.