ÇOCUKLARLA ORMAN KEŞFİ GEZİSİ

Orman Haftası kapsamında 31 Mart 2022 tarihinde Sultangazi Sosyal Koruma Masası’nda Sultangazi Kent Ormanına “Orman Keşfi Gezisi” düzenlendi. WALD-UNCR-IOM ve Sultangazi Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe yabancı ve yerel halktan danışanlar katılım sağladı. 

Gezide çocuklara orman bilinci, doğayı koruma, doğanın yaşama katkısı ve önemi açısından farkındalık oluşturmak hedeflendi. Çocuklarla tanışma gerçekleştikten sonra ellerine bir çizgi çizmeleri istenerek daha sonra ormanda bu çizgilere benzer neler var diye ormanda yürüyüşler yapıldı. Burada amaç çocuklar ellerindeki çizgilere benzer neler var diye ararken ormanı keşfetmelerine olanak sağlamaktır. 

Daha sonra çocuklara ormanlar hakkında ve ormanda yaşayan hayvanlarla ilgili bilgi verildi, ormanın ne demek olduğu soruldu. Ormanların canlılar için neden önemli olduğu ormanda hangi canlıların yaşadığı, ormanları korumazsak neler olabileceği, ormanda çıkan yangınlara nelerin sebep olabileceği, ağaçların önemi gibi konularla ilgili sohbet edildi. 

Bitki atlası ve kumanya dağıtılan çocuklar etkinlik sonunda güzel vakit geçirdiklerini dile getirerek teşekkürlerini ilettiler.