Çocukların Üstün Yararını Koruma

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından 16-17 Mart 2023 tarihlerinde “Çocuğun Üstün Yararını Koruma Eğitimi” gerçekleştirildi. Programa İstanbul özelinde; koruma, sosyal uyum ve insani yardım alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlar ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) adına çocuk koruma alanında çalışan uzman avukatlar katılım sağladılar.

Eğitimin birinci gününde; UNHCR Türkiye ofisi ve İstanbul Saha ofisinin sorumluluk alanları ile faaliyetleri, uluslararası koruma ve genel prensipler, hassas grupların tespiti konuları ele alındı. Bunun yanı sıra, çocuk koruma eğitimi kapsamında kavramlar, yasal çerçeveler, görüşme becerileri, yüksek yarar prosedürleri, değerlendirmeleri ve belirlenmeleri tartışıldı.

Programın ikinci gününde ise; UNHCR İstanbul Saha Ofisi uzmanları tarafından; Yüksek Yarar Belirleme (BID), Kapsamlı yüksek yarar değerlendirmesi (BIA) ve UNHCR Nakit programları konuları detaylandırılarak, cinsel sömürü ve istismarın önlenmesi için UNHCR’ın belirlediği ve özümsediği altı temel prensipler üzerinde duruldu. UNHCR İstanbul Saha Ofisi Uzmanları tarafından verilen eğitim vaka analizlerinin simülasyonları ile sonlandırıldı.