ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Mahremiyet bilinci, çocukların kendilerini koruyabilmeleri için son derece önemlidir. Bu nedenle, çocukların mahremiyetlerinin farkında olmaları ve bu konuda eğitim almaları önemlidir.

Bu bağlamda WALD olarak 6 Nisan 2023 tarihinde Psikososyal Destek Eğitimi kapsamında “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” konusunda 4 haftalık modül çalışması yapıldı. Bu eğitimde çocuklara; cinsel bilgilere ilaveten kendisinin ve başkalarının “özelini” fark etmesi, sosyal hayatta kendi özel alanını koruyabilmesi ve doğru şekilde sınırlar koyabilmesi konuları ele alındı. Bu eğitim, çocukların kişisel alanlara saygı duymasına, kendinin ve diğer insanların özel alanlarının farkına varmasına ve insanlarla mesafe koyabilmesine zemin hazırlamaktadır. Mahremiyet eğitimi çocuğun kişilik bütünlüğünün, ruhsal iyilik halinin ve cinselliğinin korunabilmesini amaçlamaktadır. Bu eğitimi doğru şekilde verebilmek için anne babanın da yeterli bilgi ve donanıma sahip olması gerekmektedir.

Psikologlar eğitimin 4. Modülünde çocuğa kazandırılacak sosyal davranış becerileriyle birlikte reflekslerini bilinçli hale getirilmesi için ailelerle bir araya geldiler. Mahremiyet eğitiminde dikkat edilmesi gereken noktalarda; çocuklara yabancılarla yalnız kalmamaları, zorla fiziksel temasın yapılmaması, toplu taşımada başka insanların kucağına oturtulmaması, yetişkin çocuklu evlere yatılı gitmemeleri, küfürlü, uygunsuz şakalı, el hareketlerinin olduğu ortamlardan uzak tutulmalarının üzerinde duruldu. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanımlarının ebeveynler tarafından takip edilmesi, gizli tutulması gereken bilgilerin saklanması, çocukların kendilerini korumaları için bazı reflekslerin öğretilmesi ve farklı bir evdeyken kapıların kapalı tutulup kontrol edilmesi gerektiği noktasında farkındalıkları arttırıldı.