Çocuklar Yaz Şenliğinde Buluştu...

 

Yaz ayları, çocukların  dışarıda vakit geçirdiği dönemlerdendir. Okulların da tatil olmasının etkisiyle, yazın çocuklar farklı etkinliklere ve ilgi alanlarına yönelebilirler. Çocuk deyince aklımıza ilk gelen kavramlardan biri oyundur. Oyun oynamak evrensel olarak çocukların gelişimi için önemlidir. Oyun oynamak çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü genişletir; fiziksel, bilişsel, duygusal gelişimini, ince ve kaba motor gelişimlerini destekler ve zenginleştirir. İnsan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, alışkanlık ve deneyim kazanmak gibi yaşam rollerini; insan ilişkilerini içeren anlama olgularını çocuk oyun içinde kavrar, benimser ve pekiştirir.

 

Çocukların gelişim alanları için fırsat yakaladığı, sosyal faaliyetlerle kendilerini geliştirdiği, okulun olmadığı bu dönemde, 25 Ağustos 2022 tarihinde Ümraniye ve Sancaktepe Sosyal Koruma Masaları olarak bölgede yaşayan mülteci ve yerel halktan çocuk ve ebeveynlerin katılımıyla Ümraniye Millet Bahçesi/Macera Köyü’ne gezi düzenledik.

 

Ana teması “Çocuk” olan Yaz Şenliği-Macera Köyü etkinliği spor ve eğlenceyi bir arada sunarak çocukların keyifli zaman geçirmelerini sağlayarak, eğlenerek öğrenme tecrübesini yaşatmıştır. Çocuklar, macera köyünde yaş ve boy ölçülerine göre gruplara ayrıldı ve “İp Parkuru, Mini İp Parkuru, Salto Trambolin, Tubby Slide (kaykay), Ağ Parkuru ve Ağ Trambolin, Tırmanma Duvarı, Dev Salıncak, Zipline ve Ziptour” parkurlarını deneyimledi. Macera köyü parkurlarında zaman geçiren çocuklar; başarma, zorluklara göğüs germe, güven ve kararlılık duygularının geliştirilmesini ve dikkat eksikliği, yükseklik korkusu gibi olumsuz duyguların üstesinden gelmeyi deneyimlemişlerdir.

 

Psikolog Gökçe AKBULUT ve Songül OĞURLU, geliştirilen sosyal ve duygusal becerilerin, çocukların eğitsel başarılarını da olumlu yönde etkilediğini belirterek herhangi bir alanda gelişimin desteklenmesinin bir diğer alanı da etkileyeceği için etkinliklerin çok yönlü ve çeşitli olmasının önemini vurguladı. Bu bağlamda oyun ve hareket unsurlarını içeren bütünlüklü bir program olan Yaz Şenliği etkinliği keyifli bir öğle yemeğinin ardından sonlandırıldı.